هارای نیوز

خبری - تحلیلی

افتتاح و کلنگ زنی 46 پروژه با 1656 میلیارد ریال در ارس

+0 به یه ن / بپسند

افتتاح و کلنگ زنی 46 پروژه با 1656 میلیارد ریال در ارس


هارای نیوز  - همزمان با ایام پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران، 46 پروژه عمرانی، زیربنایی، تولیدی، گردشگری و فرهنگی با یک هزار و 656 میلیارد ریال در منطقه آزاد ارس افتتاح و کلنگ زنی می شود.

به گزارش هارای نیوز ، در بهمن ماه جاری تعداد 39 پروژه افتتاح و هفت پروژه نیز در این منطقه کلنگ زنی خواهد شد.پروژه های آماده افتتاح در حوزه عمرانی 16 مورد، زیربنایی 10 مورد، تولیدی و صنعتی پنج مورد، کشاورزی و روابط عمومی دو مورد و در حوزه های فرهنگی و تجاری نیز یک مورد بوده و پنج پروژه در حوزه عمرانی و دو پروژه در حوزه زیربنایی نیز کلنگ زنی خواهد شد.

در این بین سهم پروژه های تولیدی و صنعتی 785 میلیارد و 900 میلیون ریال، تجاری 600 میلیارد ریال، عمرانی 123 میلیارد و 873 میلیون ریال، فرهنگی و گردشگری 32 میلیارد و 569 میلیون ریال، زیربنایی 20 میلیارد و 544 میلیون ریال، پروژه های کشاورزی 11 میلیارد و 621 میلیون ریال بوده و سهم پروژه های کلنگ زنی نیز 82 میلیارد و 355 میلیون ریال می باشد.

بر اساس این گزارش، ارس بعنوان صنعتی ترین منطقه آزاد ایران در شمال غرب کشور و در مسیر رودخانه ارس در 51 هزار هکتار مستقر می باشد. این منطقه آزاد با فعالیت در چهار محدوده منفصل جلفا، نوردوز، خداآفرین و قلی بگو با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان هم مرز بوده و به دلیل موقعیت استراتژیک و بهره مندی از قوانین حاکم بر مناطق آزاد مورد استقبال ویژه سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

بر اساس بررسی ها، گزارش ها و پیش بینی های مقام های عالی رتبه دولتی و صاحب نظران اقتصادی داخلی و خارجی، ارس با وجود موقعیت استراتژیک، زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری و قوانین آسان برای تجارت آزاد، قدرت نقش آفرینی در اقتصاد ایران را دارد.
دسترسی آسان به کشورهای همسایه، ترکیه و حوزه CIS از یک سو و وجود منابع طبیعی ارزشمند برای توسعه صنایع حیاتی بشر از جمله معدن و کشاورزی، و از سوی دیگر وجود طبیعت بکر و زیبا و آثار تاریخی و فرهنگی متعدد و همچنین احیای تجارت و بازرگانی در این منطقه، ارس را به مکانی امن و مطمئن برای کسب سود بیشتر برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی تبدیل کرده است. بطوریکه هم اکنون بیش از 300 واحد تولیدی، صنعتی و کشاورزی در این منطقه در حال احداث می باشند.

هم اکنون در این منطقه آزاد 338 واحد تولیدی و صنعتی فعال وجود دارد که از این بین 32 شرکت خارجی ارس را مقصد تولید و سودآوری قرار داده اند و به واسطه شرکت های فعال برای بیش از 10 هزار و 600 نفر اشتغالزایی صورت گرفته است. همچنین در حوزه گردشگری این منطقه نیز 54 پروژه در 367 هزار متر مربع در حال اجرا می باشد.

بر اساس این گزارش، بخش صنعت سهم 59 درصدی از تولید ناخالص داخلی ارس را به خود اختصاص داده که بیانگر موفقیت چشمگیر در راستای سیاست های اقتصادی کشور است. همچنین طی 9 ماه گذشته 63 میلیون دلار کالا از ارس به کشورهای هدف صادر شده است.

آچار سؤزلر : اخبار منطقه آزاد ارس, افتتاح و کلنگ زنی, 46 پروژه, 1656 میلیارد ریالی, هارای نیوز,