هارای نیوز

خبری - تحلیلی

از سال 1395 آغاز می شود: سرمایه گذاری هفت هزار و 200 میلیارد ریالی در بخش زیربنایی ارس

+0 به یه ن / بپسند

از سال 1395 آغاز می شود:

سرمایه گذاری هفت هزار و 200 میلیارد ریالی در بخش زیربنایی ارس

هارای نیوز - معاون امور زیربنایی و توسعه سازمان منطقه آزاد ارس گفت: سرمایه گذاری در حوزه حامل های انرژی ارس با هفت هزار و 200 میلیارد ریال از سال آینده آغاز می شود.به گزارش هارای نیوز ، ایرج حاتمی با اعلام این خبر افزود: پروژه های متعدد در بخش های آب، برق، گاز، مخابرات و اینترنت در ارس اجرا شده و از سال آینده تحول اساسی در این حوزه ایجاد می شود.

وی افزود: با توجه به روند روبه رشد توسعه صنایع مختلف، تجارت و گردشگری در ارس، برنامه ریزی های لازم برای تامین نیاز فعلی و آینده ارس انجام شده و عملیات اجرایی زیرساخت ها از سال آینده آغاز می شود.

هوشمندسازی ارس در سال 1395
وی هوشمندسازی منطقه آزاد ارس در سطوح مختلف فعالیتی این منطقه را از مهم ترین اهداف سازمان برای سال آینده عنوان کرد و گفت: سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری پروژه چتر اینترنت وای فای در سطح محدوده منطقه آزاد ارس در حال نصب بوده و از سال آینده با سطح پوشش وسیع، تحول خوبی در خدمات اینترنتی این منطقه ایجاد می شود.

حاتمی در رابطه با این پروژه گفت: اینترنت با پهنای باند 40 مگابایت و با امکان اتصال همزمان چهار هزار الی 10 هزار نفر بدون کاهش سرعت دسترسی در سراسر ارس قابل دریافت خواهد بود.

وی افزود: پروژه سایت علم و فناوری در 40 هکتار با 450 میلیارد ریال در سایت فناوری ارس نیز از دیگر برنامه های سال آینده می باشد که در راستای تجاری سازی ایده های شرکت های فعال راه اندازی می شود.
حاتمی از پیشرفت 90 درصدی پروژه فیبر نوری ارس خبر داد و با بیان اینکه 30 کیلومتر فیبر نوری طی یک سال گذشته در نقاط مختلف از جمله سطح شهر و فازهای یک و دو صنعتی ارس فراهم شده است، گفت: تامین فیبر نوری بطول دو کیلومتر در سایت گلخانه ای و 11 کیلومتر در سایت صنایع سنگین نیز انجام شده و 7.5 کیلومتر نیز در ضلع شرقی سایت صنایع سنگین اجرا می شود.

پیشرفته ترین سیستم مخابراتی کشور در ارس راه اندازی شد

وی از اجرای پیشرفته ترین سیستم مخابراتی موجود برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: با توجه به وجود فیبر نوری در سطح شهر جلفا که زیرساخت اصلی سیستم مخابراتی جی پان می باشد، خدمات این سیستم برای نخستین بار در کشور در سطح وسیع در ارس ارایه شد که با امکان ارایه خطوط تلفن بصورت نامحدود تحول شگرفی در حوزه مخابرات ارس ایجاد کرده است.
ایرج حاتمی در بخش دیگر سخنان خود در اتاق خبر ارس، از آغاز عملیات احداث دو پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی با توان تولید یک هزار مگاوات برق خبر داد و افزود: تنها برای تامین نیاز برق چند سال آتی سایت صنایع سنگین ارس ظرفیت 360 مگاواتی ایجاد شده و در گام نخست امکان استفاده از 140 مگاوات وجود دارد که از این میزان برای سال آینده 70 مگاوات مورد استفاده قرار می گیرد.
معاون امور زیربنایی و توسعه ارس از افزایش چشمگیر میزان گاز تامین شده برای مصرف کارخانه ها و پالایشگاه ها طی سال آینده خبر داد و گفت: این میزان از 30 هزار متر مکعب به 170 هزار متر مکعب در ساعت افزایش می یابد.

وی میزان کل مصرف آب شرب شهرهای جلفا و هادیشهر را 180 لیتر در ثانیه اعلام کرد و با بیان اینکه آب شرب شهر جلفا از هادیشهر تامین می شود، گفت: مصرف فعلی آب شرب شهر جلفا 50 لیتر در ثانیه است و با اقدامات انجام شده 40 لیتر در ثانیه بصورت مجزا در جلفا تامین می شود.

ایرج حاتمی با اشاره به اینکه در دوره 10 ساله فعالیت منطقه آزاد ارس تاکنون هیچگونه تولید آب شرب مجزا در شهر جلفا وجود نداشته است، افزود: طبق برنامه ریزی بعمل آمده سال آینده میزان آب شرب تامین شده در جلفا به 80 لیتر در ثانیه و آب خام صنعتی به 400 لیتر افزایش می یابد.

حاتمی افزود: تامین آب شرب فازهای یک و دو صنعتی ارس و آب رسانی به میزان 250 لیتر در ثانیه به سایت صنایع سنگین و با لوله گذاری بطول 10 کیلومتر از مهمترین پروژه های این حوزه در سال آینده می باشد.

اجرای مرحله ای شهر فرودگاهی ارس

ایرج حاتمی از اجرای مرحله ای شهر فرودگاهی ارس خبر داد و گفت: در گام نخست دو هزار متر از چهار هزار و 500 متر باند فرودگاه همراه با تاسیسات مورد نیاز و در قالب طرح شهر فرودگاهی در مدت دو سال و با بودجه سازمان منطقه آزاد ارس احداث می شود.

وی گفت: برای احداث فرودگاه بین المللی ارس که به شیوه نوین شهر فرودگاهی خواهد بود، 4000 میلیارد ریال بودجه لازم است که بر اساس آخرین تصمیم ها این زیرساخت مهم در فاصله های زمانی و بر اساس نیازهای ایجاد شده تکمیل خواهد شد.

حاتمی عمده هدف از احداث فرودگاه را حمل و نقل باری عنوان کرد و اظهار داشت: در مرحله نخست امکان پرواز هواپیماهای باری و مسافربری کوچک فراهم می شود.

وی از احداث سکوی تخلیه و بارگیری ریلی در فازهای صنعتی ارس خبر داد و گفت: عملیات اجرایی پروژه احداث سکوی تخلیه و بارگیری ریلی به طول دو هزار و 200 متر در محدوده فازهای یک و دو صنعتی و محدوده 40 هکتاری بزودی با امضای تفاهم نامه بین سازمان منطقه آزاد ارس و راه آهن کشور آغاز می شود.

ایرج حاتمی زمان اتمام مطالعات مسیر ریلی جلفا-اصلاندوز-قلی بگلو را سال آینده اعلام کرد و گفت: راه آهن کشور اجرای این پروژه را منوط به اجرای بخش مورد نیاز تکمیل کریدور شمال جنوب در خاک ارمنستان کرده بود، که خوشبختانه با امضای پروتکل بین وزرای راه ایران و ارمنستان، مقرر شده است خط آهن ارمنستان با هزینه ای بالغ بر 600 میلیون دلار تا مرز نوردوز (محدوده دوم منطقه آزاد ارس) احداث شود.

سایت ارس


آچار سؤزلر : منطقه ازاد راس, هارای نیوز,